Zapraszamy do naszej biblioteki
ksiazka-ruchomy-obrazek-0028

„Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki”
J. K. Rowling

Biblioteka jest ważnym miejscem w każdej szkole. Nasza biblioteka szkolna jest przyjazna dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników szkoły. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek i sami wybierają interesujące ich lektury oraz książki. Nikt tutaj nikogo nie ocenia, nie stawia stopni. Biblioteka dla wszystkich jest otwarta.

Godziny otwarcia:


wtorek 10:35 - 12:40
czwartek 8:45 - 9:45
piątek 8:55 - 9:50


Spis lektur

2023/2024




20 października 2023 r. (piątek) z naszą szkolną biblioteką weźmiemy w akcji „Przerwa na czytanie”. Jej celem jest pobicie rekordu liczby osób czytających na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.


Pobij rekord z naszą szkołą!
2022/2023
TYDZIEŃ BIBLIOTEK


Od kilku lat w maju organizowana jest akcja „Tydzień Bibliotek”. Inicjatywa ma na celu upowszechnienie roli bibliotek jako nowoczesnych instytucji otwartych na zmiany zachodzące w społeczeństwie. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka”. Ze specjalną wizytą w naszej szkolnej bibliotece pojawiła się klasa pierwsza wraz z wychowawczynią Martą Mendala. Warto wspomnieć, że jest to klasa, która wypożycza najwięcej książek. Uczniowie zapoznali się z najnowszym pozycjami, wzajemnie polecali sobie przeczytane książki i wypożyczali je. Galeria
Podsumowanie konkursu na "Najaktywniejszego czytelnika"


Na zakończeniu roku szkolnego został podsumowany konkurs na "Najaktywniejszego czytelnika". Najlepsi otrzymali nagrody książkowe. Najwięcej przeczytała Marysia Mendala z klasy 3. Gratulujemy wszystkim i zachęcamy do czytania w czasie wakacji. Jest wiele książek, które pozwolą nam mile spędzić czas.
"Głośno czytać każdy może"


Uczniowie klas 2 i 3 czytali w ramach akcji "Głośno czytać każdy może". Akcja ta prowadzona była w związku z naszym udziałem w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Konkurs czytelniczy rozstrzygnięty


Dziś rozstrzygnęliśmy konkurs czytelniczy. Zadanie konkursowe polegało na tym, aby krótko i kreatywnie zachęcić koleżanki i kolegów do wakacyjnej lektury. Nagrody to nowości czytelnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Laureaci:
1 miejsce ex aequo - Aleksandra Tatarczuch, Gabriela Miś
2 miejsce ex aequo - Laura Boryczka, Jakub Wenc.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy dobrych pomysłów i udziału w konkursie. Brawo!
Galeria na Facebooku. Zapraszamy.
Konkurs czytelniczy


Już wkrótce wakcje!
Zaproponuj książkę, którą warto przeczytać w czasie wakacji. Zadanie konkursowe polega na tym, aby krótko i kreatywnie opowiedzieć o książce m.in. podać tytuł, autora, bohaterów, treść i dlaczego chcesz polecić ją swoim koleżankom i kolegom.
Dodatkową nagrodą będzie podwyższona ocena końcowa z języka polskiego oraz nowe książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Zgłoś swój udział do 08.06.2022 r. (środa).
Rozstrzygnięcie konkursu 15 czerwca 2022 r. (środa).
Zapraszamy do udziału!
Zwrot książek


Biblioteka informuje - książki do biblioteki należy oddać do 15 czerwca (środa) 2022 r.
Podręczniki:

20 czerwiec (poniedziałek): klasa II, III, VII, VI
21 czerwiec (wtorek): klasa VIII
22 czerwiec (środa): klasa IV, V

Uszkodzone podręczniki proszę skleić i wymazać wszelkie napisy. Dziękujemy!
O nas w Gazecie Żabnieńskiej



Ogłoszenie wyników konkursu na zakładkę


W piątek po zakończeniu akademii, zostały ogłoszone wyniki konkursu bibliotecznego na zakładkę do książki. W kategorii klas II-III:
1. miejsce Szymon Prędota,
2. miejsce Lena Lustofin,
wyróżnienia dla Zofii Hajduk i Marii Mendali.
W kategorii klas IV-V:
1. miejsce Emilia Kijowska,
2. miejsce Laura Boryczka, Nikodem Prędota,
wyróżnienie dla Darii Korus.
W kategorii klas VI-VIII:
1. miejsce Szymon Kijowski,
wyróżnienie dla Julii Merchut i Bartłomieja Wątroby.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy znakomitych pomysłów!
Warto dodać, że konkurs został wpisany do działań promujących czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i wszystkie nagrody zostały zakupione dzięki środkom pozyskanym dzięki udziałowi naszej szkoły w tym programie.
Galeria

Wystawa prac konkursowych


Uczennice Julia Banek i Klaudia Konieczna przygotowały piękną ekspozycję zakładek, wykonanych przez naszych uczniów na konkurs biblioteczny zorganizowany przez panią Zych. Wyniki jeszcze nie zostały ogłoszone, ale już możemy obejrzeć te małe, lecz jakże praktyczne dzieła sztuki.

Galeria



Zachęcamy do czytania


W tym roku jako pierwsi zaczynamy ferie. Co robić kiedy nie ma śniegu? Podrzucamy pomysł - poczytaj. Oczywiście nie chodzi o lektury. Nasza biblioteka oferuje mnóstwo ciekawych książek dla dzieci i młodzieży. Pani Zych zachęcała do wypożyczenia na ferie ciekawych pozycji książkowych eksponując je na korytarzu szkolnym, bo tam w piątek "przeniosła się" biblioteka. Okazało się, że bestsellerem jest cykl książek Thomasa Brunstrøma o tacie Oli.


Galeria

C.d. działań w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa


Wielka zabawa przy opieczętowywaniu nowych książek.
Galeria

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025





Podejmując działania w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" pani Zych zakupiła książki do biblioteki oraz na upominki na Światowy Dzień Pluszowego Misia. Warsztaty zakończone wręczaniem nagród książkowych były pierwszym z działań promujących czytelnictwo organizowanych przez panią bibliotekarkę.
Fotorelacja

"Afryka Kazika" Łukasz Wierzbicki

To niezwykle popularna książka dla dzieci. Została napisana na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze.
Jest ona pełna barwnych opowiadań o spotkaniach z mieszkańcami tego kontynentu i mrożących krew w żyłach, a niekiedy zabawnych przygodach, które zdarzyły się naprawdę.
Do książki dołączona jest mapa Afryki z zaznaczoną trasą wędrówki Nowaka, pozwalająca prześledzić losy podróżnika. W latach 1931-1936 jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km pieszo, rowerem, konno oraz czółnem). Wyczyn ten został zapomniany na kilkadziesiąt lat.
Po przeczytaniu warto sprawdzić swoją wiedzę grając w jeden z wielu quizów na https://wordwall.net/pl/community/afryka-kazika
Fragment audiobooka można posłuchać za darmo:
https://www.youtube.com/watch?v=b-natYvpqDc&ab_channel=Virtualo.pl
Dziękujemy pani Magdalenie Zych za recenzję książki oraz polecane strony.

PROSIMY WSZYSTKICH UCZNIÓW O ROZLICZENIE SIĘ Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ DO 23 CZERWCA 2020 ROK


1. Odbiór książek i podręczników odbywa się za drzwiami wejściowymi do szkoły (od strony placu zabaw).
2. Należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy: 1,5 – 2 m. Bibliotekarz pracuje w maseczce i rękawiczkach.
3. Nie wolno samemu w domu dezynfekować zwracanych książek i podręczników.
4. Prosimy o zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usunięcie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostowanie pogiętych kartek, sklejenie rozdarcia.

ZASADY ZWROTU:
1. Komplet podreczników należy zapakować do reklamówki i opisać na kartce, którą należy włożyć do reklamówki - (imię i nazwisko dziecka, klasa, spis podręczników – data).
2. Osoba dokonująca zwrotu (nie musi to być uczeń) powinna mieć założoną maseczkę i rękawiczki.
3. Książki i inne materiały biblioteczne oddawać (osobno) w taki sam sposób jak jest opisane powyżej.
4. W przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonej książki lub podręcznika należy odkupić taką samą lub podobną wskazaną przez bibliotekarza.
5. Podręczniki i książki po zwrocie odkładane są do kwarantanny.

Jednocześnie do szkoły może wejść jedna osoba, wszyscy pozostali czekają w bezpiecznej odległości.
wykrzyknik-ruchomy-obrazek-0016
ZWROT PODRĘCZNIKÓW I KSIĄŻEK JEST OBOWIĄZKOWY


Warto przeczytać!
Zapraszam do skorzystania z systematycznie poszerzanej oferty bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.
Darmowa książka elektroniczna o koronawirusie dla dzieci.
Książka jest dla dzieci, ale i dla tych, którzy potrzebują w sposób jasny, zrozumiały i spokojny wytłumaczyć najmłodszym czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.
Propozycja na ferie!
Zapoznajcie się z książkami Jeffa Kinneya. Warto.
Jeff Kinney jest amerykańskim pisarzem, rysownikiem i projektantem gier online. Napisał między innymi serię książek pt. "Dziennik cwaniaczka" i do ich przeczytania serdecznie was zachęcamy.
Opowiadają one o życiu nastoletniego Grega, który opisuje swoje perypetie oraz zmagania ze szkolną rzeczywistością w prowadzonym przez siebie dzienniku. Zdarzenia inspirowane są osobistymi przeżyciami twórcy.

Holly Webb mieszka w południowej Anglii w Berkshire z mężem, trzema synami Tomem, Robinem i Williamem i trzema kotami. Zaczęła pisać wiele lat temu, kiedy pracowała jeszcze jako redaktor literatury dziecięcej. Jednak to pisanie książek było jej największą pasją. Obecnie pisze bez przerwy. Do tej pory ukazało się ponad siedemdziesiąt jej książek, w tym książki z bestsellerowych serii: „Zaopiekuj się mną” i „Mój niesforny szczeniak” – ponad milion sprzedanych egzemplarzy w Polsce!(cyt. lubimyczytac.pl)
"Marysia. Trzy historie na święta." autor: Nadia Berkane
Tym razem proponujemy coś dla najmłodszych. Popularnością cieszy sie seria książeczek o małej misi. Ta, którą wybraliśmy zawiera trzy opowiadania: Marysia i Boże Narodzenie, Marysia piecze ciasto, Marysia i strój karnawałowy. Misia Marysia ubiera choinkę i przygotowuje się do świąt. Czy wiszące na choince pierniczki są bezpieczne, jeśli w domu czai się wielki łakomczuch? Zaraz się o tym przekonamy!
Historie małej misi to wspaniałe wsparcie dla każdego malca, a dla rodziców – pomoc w przeprowadzeniu dziecka przez różne życiowe momenty. Zachęcamy rodziców do czytania swoim pociechom.
Nie chcemy, żeby Ziemia każdego dnia stawała się coraz większym Śmieciogrodem… Możemy pomagać planecie małymi krokami: używając bawełnianych toreb, bidonu zamiast plastikowych butelek, segregując śmieci. Przekonaj się – to łatwe!
Autorka i ilustratorka Ola Woldańska-Płocińska to ceniona postać w świecie polskich książek dla dzieci, która troszczy się o losy zwierząt i Ziemi. Sama wdraża w swoje życie praktykę zero waste, ogranicza używanie plastiku, stosując metodę „baby steps”.

Spis lektur